Publiceringsdatum: 2026-01-30
Är du intresserad av att jobba inom chefer och verksamhetsledare? Eterni Sweden AB är på jakt efter en skicklig hållbarhetschef och du kan vara rätt person för jobbet. Eterni Sweden AB söker någon som vill arbeta heltid under tills vidare. Kanske är det du?
För detta jobb är det en fördel om du bor i närheten av Karlstad då det är tjänsteorten. Om du letar efter en spännande karriär inom hållbarhetschef-branschen, har Eterni Sweden AB just nu ett ledigt jobb som kan vara av intresse. Sista ansökningsdagen till jobbet som hållbarhetschef hos Eterni Sweden AB är söndag den första mars 2026.
Som Hållbarhetsansvarig på LG Contracting AB får du en central roll i bolagets fortsatta tillväxtresa. Rollen är ny i sin nuvarande form och passar dig som vill ta nästa steg och vara med och bygga upp, utveckla och driva hållbarhetsarbetet i ett bolag där hållbarhet är en del av affären – inte ett sidospår.
Här kombineras strategi med praktiskt genomförande. Du arbetar nära verksamheten och är med där besluten fattas, samtidigt som du successivt sätter struktur, riktning och arbetssätt tillsammans med kollegor och koncern. Ditt uppdrag kan delas in i tre huvudsakliga områden:
Strategi, styrning och utveckling
Du driver arbetet med att ta fram och vidareutveckla bolagets hållbarhetsplan i linje med affärsplanen och Instalcos övergripande mål. I rollen ingår uppföljning, nyckeltal, policys samt arbete kopplat till CSRD och hållbarhetsklassificering av projekt, med möjlighet att växa in i området över tid.Verksamhetsnära hållbarhet och KMA
Du utvecklar och samordnar bolagets KMA-arbete (kvalitet och miljö) och ser till att hållbarhetsfrågor integreras i projekt, anbud och arbetssätt. Det kan handla om återbruk, spill, transporter, logistik, ruttoptimering, energieffektiva lösningar samt kravställning och uppföljning av leverantörer – alltid med fokus på lösningar som fungerar i praktiken.Samverkan, kommunikation och affärsstöd
Du stöttar anbudsprocesser med hållbarhets-, miljö- och kvalitetsunderlag, deltar vid behov i anbudspresentationer och samverkar med kollegor, kunder och externa parter. Rollen innebär även ansvar för intern och extern kommunikation kopplat till hållbarhet samt möjlighet till erfarenhetsutbyte och samverkan inom koncernen i takt med verksamhetens utveckling.Rollen formas över tid och utvecklas i takt med både bolagets tillväxt och din egen utveckling. Här finns stort utrymme att påverka, prova nytt och ta mer ansvar successivt.
Vi söker dig som är nyfiken, driven och trivs i en miljö där mycket är under uppbyggnad. Du motiveras av att få vara med och påverka, ta ansvar och utvecklas i takt med verksamheten. För dig är hållbarhet ett affärsnära område där struktur och verklighet måste hänga ihop.
Du är pragmatisk och lösningsorienterad, med förmåga att kombinera helhetsperspektiv med praktiskt genomförande. Du vågar ta initiativ, ställa frågor och driva frågor framåt – samtidigt som du är prestigelös och gillar samarbete. Vidare tror vi att du:
Har erfarenhet av hållbarhets-, miljö-, KMA- eller kvalitetsarbete, gärna från bygg-, installations- eller entreprenadverksamhet
Är motiverad att vara med och bygga upp arbetssätt och strukturer, snarare än att förvalta färdiga system
Har förståelse för projekt, anbudsprocesser och kundkrav
Trivs i en roll med många kontaktytor och varierande arbetsuppgifter
Är kommunikativ och pedagogisk, och tycker om att förklara, förankra och utveckla arbetssätt
Har mod att utmana när det behövs, men gör det på ett prestigelöst och lösningsfokuserat sätt
Du motiveras av utveckling, samhällsnytta och möjligheten att faktiskt göra skillnad i praktiken. För oss är engagemang, driv och vilja att växa minst lika viktiga som exakt utbildningsbakgrund.
Tjänsten som Hållbarhetsansvarig är en direktrekrytering där du blir anställd av LG Contracting AB. I denna rekrytering samarbetar vi med Eterni Sweden, och alla eventuella frågor hänvisas till Eterni Sweden.
Ansök via www.eterni.se. Urval sker löpande, så vänta inte med att skicka in din ansökan. För att vi ska kunna hantera alla ansökningar på bästa sätt tar vi inte emot ansökningar via e-post.
Har du frågor om tjänsten eller rekryteringsprocessen är du välkommen att kontakta ansvarig rekryterare Adam Fransson Mörk på adam.f.mork@eterni.se eller 073-861 72 53.
Plats: Örebro, Karlstad eller KarlskogaStart: Omgående eller enligt överenskommelse
| Antal tjänster | 1 |
|---|---|
| Arbetstid | Heltid |
| Företagsnamn | Eterni Sweden AB |
| Lön | Fast månads- vecko- eller timlön |
| Omfattning | Tills vidare |
| Organisationsnummer | 5568637283 |
| Typ av anställning | Vanlig anställning |
| Yrke | Hållbarhetschef |
| Yrkesområde | Chefer och verksamhetsledare |
Eterni Sweden AB söker en person till denna tjänst som hållbarhetschef med placerings i Karlstad. Om det låter intressant att arbeta som hållbarhetschef hos Eterni Sweden AB skickar du in din ansökan senast 2026-03-01.
Källa: Arbetsförmedlingen
Eterni Sweden AB söker en person till tjänsten som ekonomiassistent i Karlstad.
2026-01-30
Mer infoLinck i Karlstad AB söker en person till tjänsten som processtekniker, tillverkningsindustri i Karlstad.
2025-09-24
Mer infoFramtiden i Sverige AB söker en person till tjänsten som elektronikkonstruktör i Karlstad.
2025-11-03
Mer info