Vi söker förstärkning i vårt kök!

Publiceringsdatum: 2025-06-10

Funderar du på att söka jobb inom hotell, restaurang, storhushåll? Vill du ta steget att arbeta som kock, à la carte hos G.F. Hotell och Konferens AB? Nu har du möjligheten. G.F. Hotell och Konferens AB söker en medarbetare på heltid som vill arbeta tills vidare. Kan det vara du?

Om du redan bor i närheten av Karlstad, är det här din chans att söka ett spännande jobb G.F. Hotell och Konferens AB har just nu en ledig tjänst som kock, à la carte. Om du vill ta din karriär till nästa nivå, ta en titt på deras jobbannons och se om jobbet passar dig! Har du vad som krävs för att arbeta som kock, à la carte hos G.F. Hotell och Konferens AB? Ansök innan torsdag den tionde juli 2025 och ta reda på det!


Jobbannons

Gustaf Fröding Hotell & Konferens är en del av hotellkedjan Best Western, och med över 50 år i hotellbranschen är hotellet ett klassiskt resemål för dansbandsgäster, men även ett självklart val för många vid konferenser och sommarvistelser.

Vår restaurangverksamhet serverar mat cirka 18 timmar om dygnet, och vi behöver nu förstärkning till vårt köksteam.

Sommartid är hotellet en oas för våra gäster, där de kan njuta av hotellfrukost, bad i vår utomhuspool och god mat och dryck på poolområdet. Vi serverar á la carte mellan 12.00-23.00 varje dag, från en bred meny där vi vill att alla våra gäster ska ha möjlighet att hitta något gott att äta.

Utöver á la carte har vi även bokade sällskap med förbeställda menyer, så som golfsällskap, bussresenärer, företagsevent och andra typer av större grupper.

Under höst, vinter och vår serveras vår populära lunchbuffé måndag-fredag varje vecka, där vi alltid serverar en stor salladsbuffé, två protein samt ett vegetariskt alternativ. Lunchen lockar konferensgäster, lunchgäster utifrån samt gruppbokningar.

Kvällstid serveras á la carte-meny, och även här kan man förvänta sig att vi har en hel del bokat när det kommer till konferensmiddagar, bussgrupper, företagsevent och andra typer av större grupper.

När vintern och julen närmar sig så är det ju en självklarhet att vi dukar upp för julbord. Då serverar vi julluncher och julbord till tusentals gäster under julbordsperioden.

Vår kökspersonal arbetar närmast vår kökschef samt vår F&B Manager.

Vem söker vi?

  • Du ska vara flexibel och samarbetsvillig
  • Du ska vara en teammänniska
  • Du ska ha goda kunskaper i matlagning och tidigare vana från hotell, restaurang eller storkök
  • Du ska ha goda kunskaper i svenska språket
  • Du ska ha goda kunskaper om HACCP, livsmedelshygien och allergener
  • Du ska kunna ha många bollar i luften och förstå att kommunikation är nyckeln till framgång

Vi älskar människor som tar sitt arbete på allvar och har en yrkesstolthet.

Tjänsten är förlagd på varierad arbetstid, där helgarbete och kvällsarbete förekommer. Tjänsten inleds med sex månaders provanställning, som sedan går över till en tillsvidaretjänst.

Vad kan du förvänta dig av oss?

  • Ett fartfyllt arbete med mycket variation
  • En arbetsplats som är en del av Visita och HRF och efterföljer kollektivavtal
  • Kollektivavtalsenlig lön, OB, semesterlön, pension - allt som för oss är en självklarhet att vår personal ska ha enligt kollektivavtal
  • Goda möjligheter att utvecklas och lära sig nya saker!

Intervjuer kommer ske löpande, och tjänsten kan tillsättas innan sista ansökningsdatum. Vår förhoppning är att tillsätta tjänsten under juli månad.

Ansökan sker enbart via angiven mail i annonsen på Platsbanken, och du blir kallad till intervju om det blir aktuellt.

Om jobbet

Antal tjänster1
ArbetstidHeltid
FöretagsnamnG.F. Hotell och Konferens AB
LönFast månads- vecko- eller timlön
OmfattningTills vidare
Organisationsnummer5566489588
Typ av anställningVanlig anställning
YrkeKock, à la carte
YrkesområdeHotell, restaurang, storhushåll

Ansökan

G.F. Hotell och Konferens AB söker en person till denna tjänst som kock, à la carte med placerings i Karlstad. Om det låter intressant att arbeta som kock, à la carte hos G.F. Hotell och Konferens AB skickar du in din ansökan senast 2025-07-10.

Källa: Arbetsförmedlingen

Relaterade jobb

Vi söker en självgående och initiativrik Serviceingenjör !

Clockwork Bemanning & Rekrytering AB söker en person till tjänsten som serviceingenjör, maskin i Karlstad.

2025-06-26

Mer info

Vi söker ingenjörer inom flera kompetensområden!

SAAB AB söker en person till tjänsten som civilingenjör, konstruktion, maskin i Karlstad.

2025-06-27

Mer info

Redovisningsekonom med byråerfarenhet

Linck i Karlstad AB söker en person till tjänsten som redovisningskonsult i Karlstad.

2025-03-20

Mer info