Publiceringsdatum: 2026-06-02
Letar du efter ett jobb inom data/it? SAAB AKTIEBOLAG är på jakt efter en skicklig mjukvaruutvecklare och du kan vara rätt person för jobbet. SAAB AKTIEBOLAG söker efter en ny anställd på heltid under tills vidare som är redo att ta sin karriär till nästa nivå.
Om du redan bor i närheten av Karlstad, är det här din chans att söka ett spännande jobb SAAB AKTIEBOLAG har just nu ett ledigt jobb som mjukvaruutvecklare. Sista ansökningsdagen till jobbet som mjukvaruutvecklare hos SAAB AKTIEBOLAG är tisdag den trettionde juni 2026.
Drivs du av att se dina idéer bli verklighet? Välkommen till vår spännande och teknikintensiva värld.
Vi söker en engagerad mjukvaruutvecklare inom inbyggda system för att delta i ett spännande integrationsprojekt inom utvecklingen av ett avancerat långräckviddigt missilsystem.
I nära samarbete med dina kollegor bidrar du med din kompetens och erfarenhet till teamets gemensamma framgång. Samtidigt får du stöd, utvecklingsmöjligheter och utrymme att växa i din roll. Du kommer även att arbeta med internationella partners, vilket ger dig nya perspektiv och öppnar dörren till spännande idéer och möjligheter.
Du kommer vara delaktig genom hela utvecklingscykeln och engagera dig i olika delar av processen, inklusive systemarbete, kravhantering, design, test och verifiering, dokumentation, felsökning och leverans.
Din profil Vi söker dig som har en civil- eller högskoleingenjörsexamen inom ett relevant område och ett genuint intresse för teknik och mjukvaruutveckling. Du uppskattar att arbeta tillsammans med andra för att lösa komplexa problem och tycker om att snabbt sätta dig in i nya system och miljöer. Med ett lösningsorienterat förhållningssätt hittar du hållbara och effektiva lösningar, oavsett teknik eller plattform.
Vi tror att du har några års erfarenhet av mjukvaruutveckling och känner dig bekväm att jobba i Windows- och Linuxmiljöer. Du arbetar gärna i C++ och har en god förståelse för hur mjukvara samverkar med underliggande system. Du har goda kunskaper i både svenska och engelska, såväl i tal som i skrift.
Du är van att arbeta i team, gärna i agila sammanhang och bidrar aktivt till kunskapsdelning och gemensam utveckling. Du har en god förmåga att strukturera ditt arbete och kommunicera tydligt, både i vardagen och i möten och presentationer. Samtidigt har du en stark problemlösningsförmåga och trivs i tvärfunktionella samarbeten där ni tillsammans driver arbetet framåt.
Befattningen kräver att du genomgår och godkänns enligt vid var tid gällande bestämmelser för säkerhetsskydd. För befattningar där Saab har krav på säkerhetsklassinplacering kan, i förekommande fall, medföra krav på visst medborgarskap.
Vänligen observera att vi arbetar med löpande urval och tjänsten kan komma att tillsättas innan sista ansökningsdatum har gått ut.
Vad du blir en del av Upptäck oändliga möjligheter. Anta utmaningar, skapa smarta innovationer och uppgradera dina förmågor. Det här är en plats för kluriga tänkare, modiga pionjärer och alla däremellan. Tillsammans uppnår vi det extraordinära, var och en tar med sitt unika perspektiv. Varje bidrag räknas.
Saab är ett ledande försvars- och säkerhetsföretag med syfte att hjälpa nationer att skydda sin befolkning och bidra till trygghet för människor och samhällen. Med 28 000 talangfulla medarbetare utvecklar Saab teknik och lösningar för en säkrare och mer hållbar värld.
Saab utvecklar, tillverkar och underhåller avancerade system inom flygteknik, vapen, ledningssystem, sensorer och undervattenssystem. Saab har sitt huvudkontor i Sverige men en global verksamhet där Saab är en del av många nationers försvarsförmåga. Läs mer om oss här
| Antal tjänster | 1 |
|---|---|
| Arbetstid | Heltid |
| Företagsnamn | SAAB AKTIEBOLAG |
| Lön | Fast månads- vecko- eller timlön |
| Omfattning | Tills vidare |
| Organisationsnummer | 5560360793 |
| Typ av anställning | Vanlig anställning |
| Yrke | Mjukvaruutvecklare |
| Yrkesområde | Data/IT |
SAAB AKTIEBOLAG söker en person till denna tjänst som mjukvaruutvecklare med placerings i Karlstad. Om det låter intressant att arbeta som mjukvaruutvecklare hos SAAB AKTIEBOLAG skickar du in din ansökan senast 2026-06-30.
Källa: Arbetsförmedlingen
SAAB AKTIEBOLAG söker en person till tjänsten som mjukvaruutvecklare i Karlstad.
2026-06-02
Mer infoAcademic Work Sweden AB söker en person till tjänsten som systemutvecklare/programmerare i Karlstad.
2026-05-11
Mer infoProcruitment AB söker en person till tjänsten som elingenjör i Karlstad.
2026-01-14
Mer info